English

State Urge to zespół z Gdyni złożony z czterech muzyków, których połączyła wspólna pasja do tworzenia niebanalnej muzyki, którą aktualnie trudno jest zaszufladkować. Grają white rock – autorski gatunek. Z jednej strony głęboko zakorzeniony w klasycznym rockowym brzmieniu, a z drugiej strony niepretensjonalny i świeży, a ponad wszystko emocjonalnie szczery.

W 2011 roku własnymi siłami wydali demo – Underground Heart EP. Entuzjastycznie przyjęte wydawnictwo pozwoliło im zagrać m.in. w Dolinie Charlotty i zaistnieć po raz pierwszy w eterze Programu Trzeciego Polskiego Radia za sprawą redaktora Piotra Kaczkowskiego. Co ciekawe, płyta ta składała się praktycznie wyłącznie z improwizacji instrumentalnych, które później zostały wzbogacone o wokal i dodatkowe efekty.

W 2012 roku zespół wydał EPkę „What Comes Next?”. Celem tego wydawnictwa było odnalezienie odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Co będzie dalej? Grupa z miłym zaskoczeniem przyjęła entuzjastyczne opinie krytyków i recenzentów, co jeszcze bardziej motywowało ich do pracy. Odnosili sukcesy w rozmaitych konkursach i festiwalach (I miejsce na trójmiejskiej FAMIE w roku 2012, laureaci licznych regionalnych przeglądów), zagrali kilkadziesiąt koncertów w Trójmieście i poza nim (Warszawa, Kraków, Braniewo), a także współpracowali z popularnymi rozgłośniami radiowymi (Radio Gdańsk, Radio PiK, Radio Alfa, Studenckie Radio MORS i SAR, Radio MEGATON i inne). Zespół także miał okazję dzielić scenę z wieloma cenionymi artystami takimi, jak: Cochise, Dianoya, Votum i inni.

Przełom roku 2012/2013 okazał się być odpowiedzią. Udało się nawiązać współpracę z wydawnictwem Lynx Music i rozpocząć prace nad debiutanckim albumem. Zespół zarejestrował nowe nagrania, ale zdecydował się także na zamieszczenie kilku starszych utworów. Pragnienie stworzenia czegoś nowego, nowej jakości na rynku muzycznym zaowocowało koncepcją „White Rock Experience”. Album został wydany w marcu 2013 roku i od razu spotkał się z wieloma pozytywnymi reakcjami ze strony słuchaczy i krytyków. Na uwagę zasługuje fakt dużej popularności płyty poza granicami kraju. Premiera sceniczna wydawnictwa odbyła się 13 kwietnia tego samego roku, w miejscu jakże odpowiednim do tego celu – na deskach Teatru Atelier w Sopocie. Niezwykły klimat miejsca, wzmocniony autorskimi przestrzennymi wizualizacjami wyświetlanymi w czasie wydarzenia spowodował, że wyprzedany występ zapadł w pamięci słuchaczom. Zespół ruszył w trasę, na której odwiedził wiele polskich miast, zbliżając się do prawie setki zagranych koncertów. Debiutancka płyta została również uhonorowana prestiżową nagrodą im. Roberta Roszaka za najlepsze polskie wydawnictwo progresywne roku 2013.

2 marca 2014 roku State Urge powróciło z najnowszym wydawnictwem, singlem „Before The Dawn”, z premierą oraz koncertem na żywo na antenie Radia Gdańsk. Na płycie znalazł się również zarejestrowany na żywo cover utworu “Halucynacje” legendarnego zespołu Republika.

Odświeżający efekt pracy zespołu w czasie lata stał się jedynie przedsmakiem nadchodzących wydarzeń. Półtora roku po premierze debiutanckiego albumu, w październiku 2014, zespół ponownie wszedł do studia w celu rejestracji najnowszych pomysłów na drugi, długogrający krążek. Wydawcą albumu ponownie został krakowski Lynx Music, a powstał on dzięki wsparciu finansowemu Województwa Pomorskiego. Premiera cyfrowa i sklepowa płyty “Confrontation” odbyła się 19 grudnia 2014. 30 listopada 2014 roku w studiu koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna, odbył się przedpremierowy koncert promujący płytę, na którym zespół wykonał pierwszy raz na żywo utwory z nadchodzącej płyty. Premiera wydawnicza zaplanowana została na 5 stycznia 2015 i od tego dnia album zaczął uzyskiwać bardzo pozytywne recenzje z całego świata, a także zaczął gościć w eterze radiowym w kraju i za granicą. Co najważniejsze, zespół powrócił na fale Programu 3 Polskiego Radia, gdzie utwory z albumu „Confrontation” kilkukrotnie gościły w audycjach, m.in. ponownie u Piotra Kaczkowskiego.  

State Urge to:

Marcin Bocheński (perkusja),

Marcin Cieślik (gitary, wokal),

Krystian Papiernik (gitary basowe),

Michał Tarkowski (instrumenty klawiszowe)

OSIAGNIĘCIA:

- Laureaci Pierwszego Miejsca Festiwalu FAMA 2012

- Laureaci Pierwszego Miejsca Festiwalu FAMA 2014

- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańsk podczas Festiwalu FAMA 2014

- Nominacja do Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński” za 2014 rok

- Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury

- Nagroda im. Roberta „RoRo” Roszaka dla Najlepszego Wydawnictwa Progresywnego w roku 2014

- Wyróżnienie na konkursie eliminacyjnym do festiwalu Cudawianki 2014

- Udział w Koncercie w Radiu Gdańsk z okazji 30-stolecia debiutanckiej płyty Republiki – Nowe Sytuacje